Nu, alarma falsă . Sau 6900 de km de la schimb.. Anul trecut a fost după circa 5000 km.
Teoretic anul asta am avut ulei mai gros , 5W40 , dacă or fi pus aia de la service așa.
Sincer , mă așteptam să facă așa prin Scoția, dar uite că a ținut mai mult, iar prin Scoția, i-am dat un pic mai tare și mai altfel de obicei.
S-a aprins la cinema , cu mașina proțăpită pe o rampă, dar oricum.
Când am ajuns acasă și m-am uitat pe jojă de vreo 5 ori, am observat cu stupoare că nivelul ei la jumate. Și acuma ce. Are baia pusă nașpa de se aprinde în rampă? Am luat uleiul și pândesc cu el în portbagaj.
Au mai trecut două luni și nimic. Alarmă falsă. Bun uleiul 5W-40. Așa da.
În noiembrie și la 75000 de mile a apărut fin nou, de data asta pe teren plan și pornea intermitent, doar la pornire la rece. Adică am lăsat-o două zile, nu vă panicați, două zile înseamnă maxim 30 de kilometri și uleiul pe băț era, băi nene fix pe linia de minim. Precis senzorul astora.
Puteam să îl schimb, dar am completat că vreau să fac schimbul in ianuarie să prin și ITP-ul în aceeași vizită la medic, cănu am timp. Așa da!
zici ca esti copil mic, din ala de tzatza …
Of of of
Ti-am zis de atatea ori ca cel mai bine e daca iti cumperi o pompa de ulei, de 10 lire. O legi la baterie, bagi un capat pe joja, desfaci busonul si apoi in 3 minute scoti tot uleiul din baie.
Torni apoi noul ulei si asta a fost tot. Ai facut schimbul de ulei, singur acasa.
Cat de complicat poate sa fie ?
Sa iti trimit si un filmulet, in care sa iti explice ?
Este inutil, că trebuie să schimb uleiul ȘI filtrul de ulei, adică tot trebuie desfăcut pe jos..
Nu mă apuc că sunt mai multe de schimbat și nu am nici timp nici poftă să schimb și filtrul de aer, polen și motorină.