Acum vreo lună copilul cel mare, înturnându-se de la școală a venit și m-a întrebat scurt dacă am să-i dau vreo 25 de mii de lire, din voleu așa, că ”știi cum sunt copilul tău preferat?”.
Nu, nu e, când îmi cere bani, brusc celălalt copil e preferat și preferabil, ce plm e asta.
Eu reacționez violent când îmi cere lumea și 100 de lire, dar sume din ăstea gen, bă, tată, io merg rupt în cur cu rable de săraci și tu vezi în mine bancher? Că trebuie să scot din portofel poza obligatorie de sărac lipit – așa se cresc copiii cu modestie.
-Că de ce?!
Că a aflat ea de o școală bună, cea mai bună din regiune, pentru A-levels ( nu vă bateți capul un fel de a doua jumătate de liceu ), dar care, na, e privată. Că asta e cu UK-ul , găsești școli primare bune mai ușor, secundare ( GCSC) ceva mai dificil, la A-levels e și mai complicat și oricum facultățile sunt toate pe bani, dar băi, 25,000 de lire pe an…
Evident, eu vreau să știu ce face cu școala aia, mai întâi, lasă banii, cât pentru ce îi plătim și e o discuție prea complexă, care nu e tema centrală. Tema centrală este că suma asta a rezistat la valoarea aia până a sosit soția acasă de pe unde era plecată și ne-a spus că suntem proști că laburiștii laburează și au băgat TVA pe taxele de școlarizare în UK, valabil din ianuarie 2025. Iar pe site-ul ălora, CU TOT cu ceva fracție aparent suportată de ei taxa era și mai mare, nu doar cu 20%, TVA-ul, că oricum copilul luase suma cea mai mică din oferta lor de școlarizare, care nu acoperea ce trebuie, ci așa pe la 33,000 de lire.
Nu știu ce și cum, dar în contextul ăsta eu am o problemă să le plătesc ăstora TVA pentru favorul de a le trimite copilul la o școală particulară, că ălea publice devin pământ.
Io ca io, că-s venetic aici și dacă nu iese cum ne convine, valiza și la gară, dar alții localnici au un pic altă părere. Cine sunt ăia afectați de măsură? Evident, nu publicul albastru ( la ăștia sunt culorile pe invers, PSD-ul lor nu e roșu), ci clasa de mijloc pe cale de dispariție, strânsă de coaie până la castrare oricum și de precedenta administrație.
Estimarea lor e că vreo 37,000 de elevi vor părăsi școlile private, că sunt ăia care de-abia își permiteau, oricum și aia cu sacrificii, care este, școlile ăstea o să rămână doar pentru privilegiați serioși, să nu-și mai frece coatele de semisăraci. Ai zice că protestează, nu? Nu, în pula mea, că clasa de mijloc sunt prea puțini să conteze și oricum nu-i probabil a-i sprijini vreu alt grup social, bogătanilor le fac un bine, săracii îi invidiază – păi, ce, bă, voi aveați bani să vă duceți copiii la școli private? Așa vă trebuie, hai cu TVA-ul .Cam ca-n România. Cu excepția faptului că, în România, unitățile de învățământ calficate drept ONG ( așa se înregistrează astea de obicei) , funcționează ca plătitori de TVA pro-rata, doar la serviciile în afara planului primar de învățământ – adică plătesc TVA la opționale , masă, onboarding și ce servicii mai oferă ei. Taxele școlare nu suferă de TVA, așa cum ar trebui să fie, dacă mă întrebi pe mine, până nu decizi că educația e un serviciu comercial.
În fine, populimea afectată reacționează și nu-și mai duce copiii la școli private. Asta e foarte bine, aia și vor laburiștii, ca să aloce mai mulți bani la școlile publice, că se dau pe cap de vită furajată și aduceți înapoi bovinele. Cum ar veni ”let’s make the public school great again” -da, sigur. Școlile îi amenință cu tribunalul și nu știu ce. Vax albina. La fel, le pasă prea puținora.
Peste asta, vine taxa pe tractoare – asta nu mă afectează nicicum, dar e clar că n-o să am vreo fermă prin țara asta. Ăștia au taxă pe moștenirea peste o anumită valoare. Se exceptau de la taxa de moștenire fermele, adică puteai să ai un transfer normal din tată-n fiu sau oricum, pe linie de moștenire.
Ai zice că ce farmează ăștia în UK, dar uite că farmează, au și ăștia fermieri din tată-n fiu de ‘nșpe sute de ani.
Iar aici e un ștou, care nu apare în presă. Destui dintre ei sunt cu sute de hectare, milionari, dar ce mai e milionul în ziua de azi, cam conservatori de felul lor, unii direct din ramuri nobiliare.
Iar laburiștii laburează și le dau fix la temelie, că dacă până acum transferul se făcea gratis , ia la pulă na, și plătește 40% taxe de moștenire.
Au vrut Leibăr, că au fost săraci – ca să fie toți săraci. Aplauze.
Nu, nu e un război de clase, nu.

Partea tristă e că nici măcar nu-s contrariat, m-am mutat dintr-o țară săracă, într-o țară de săraci! Ce pretenții să și am.
Problema e ca nu poti sa-ti iei valiza si sa pleci. Copiii sunt deja integrati in sistemul lor educational, nu merge facut ping-pong cu ei, ca nici limba romana nu este limba in care gandesc. E asa in declin calitatea educatiei pã UK? Cunosc copii nascuti in Olanda din parinti romani, veniti in Romania pentru facultate, care au ramas aici. Toate eforturile parintilor de a le oferi un dram de civilizatie s-au dus pe apa sambetei, dupa 18 ani petrecuti in Olanda, ei sunt in Bucuresti si nu par sa aiba ganduri de reintoarcere. Ma intreb de ce.
Da chiar toata lumea s-a tampit asa? Ca pun taxe e una, dar de la 1 ianuarie bah??? In timpul anului scolar? Nu ma asteptam chiar asa neobrazare de la UK. Zi-mi ca e anuntata taxa asta cu un an inainte sau ceva.
40% taxe mostenire…bine, banuiesc ca de la niste bani in sus gasesti niste chichite gen faci o organizatie donezi ferma si iti numesti mostenitorii in board cu drepturi depline da totusi.