Că să ”respectăm” negocierile din coiliție. Ce negocieri, bă!
Au dat cu măsurile, au așteptat ceasul al doișpelea fără două minute și ”stai că băgăm asta pe sub ușă”.
Noroc că, de data asta, presa e vigilentă, bravo, apreciez, și le dă pe goarnă. Sau poate le-au dat ăia de la PNL servita pe sistemul ”uite, ce vor ăștia să ne facă, să nu ziceți că e de la noi”. Nu contează.
Reducerea impozitului pe cifra de afaceri la 0.5% pentru companiile cu CA mai mare de 50M euro [click]>>
Gen asta:
La Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 688 din 10 septembrie 2015, cu modificările și completările ulterioare, articolul 18^1 se modifică și va avea următorul cuprins:
Art. 18^1 – (1) Începând cu data de 1 ianuarie 2026 contribuabilii, alții decât cei prevăzuți la art. 15, care în anul de calcul determină un impozit pe profit, cumulat de la începutul anului fiscal/anului fiscal modificat până la sfârșitul trimestrului/anului de calcul, mai mic decât impozitul minim pe cifra de afaceri stabilit potrivit prevederilor alin. (3), sunt obligați la plata impozitului pe profit la nivelul impozitului minim pe cifra de afaceri. În sensul prezentului alineat, cifra de afaceri reprezintă diferența dintre veniturile totale (VT) și veniturile care se scad din veniturile totale (Vs), astfel cum sunt definite la alin. (3).
……………..
Se introduce un nou alineat 3^1 cu următorul cuprins:
Prin excepție de la prevederile alin. (3), pentru contribuabilii, care nu sunt încadrați în categoria contribuabililor mari și mijlocii potrivit regulilor de administrare prevăzute de Legea 207/2015 privind Codul de procedură fiscală, republicată, cu modificările și completările ulterioare, plătitori de impozit pe profit, cota impozitului minim pe cifra de afaceri este de 0.5%.
Că au ei explicații – la fel ca la jocurile de noroc, mereu ”ezistă explicații”. Muie, mă. Nicio explicație. Ar trebui să fie 1.5% și control, gen 1% era la microîntreprinderi, înainte s-o crească și să scadă pragul.
Acuma dau cu pomeni la corporații – futu-le dumnezeii mamii lor. M-aș bucura să nu se înțeleagă, gen PNL și USR să țină steagul sus și să ajungem la anticipate rapid. Futu-le-aș pesedeul în gură să le fut.
Io trebuie să plătesc impozitul pe profit acuși, pe trimestrul 2, care e undeva în jur de 10% pe cifra de afaceri , dar ăștia cu afaceri de jdemilioane sunt loviți la operație , 1% e mult, că ei nu-s în stare să facă profit. Să m-angajeze, în pula mea, pe mine CEO și le fac eu profit să plătească taxe la stat să se sature.
ASTA era cam singura măsură care nu afecta aproape deloc populația de rând. Nici măcar nu e de austeritate, ci de normalitate. Jigodiile dracului.
Să scadă TVA-ul pe evenimente sportive.
38. ”La articolul 291, alineatele (1) și (2) se modifică și vor avea următorul cuprins: (1)Nemodificat (2) Cota redusă de 11% se aplică asupra bazei de impozitare pentru următoarele prestări de servicii și/sau livrări de bunuri: a) nemodificat b) nemodificat c) nemodificat d) nemodificat e) nemodificat f) nemodificat g) nemodificat h) serviciile constând în permiterea accesului la castele, muzee, case memoriale, monumente istorice, monumente de arhitectură şi arheologice, grădini zoologice şi botanice, evenimente sportive; i) nemodificat j) nemodificat k) nemodificat l) nemodificat m) nemodificat n) nemodificat |
Pentru asta cine a sunat, Gigi?
Motivarea vine de la Elisabeta Lipă, deputat PSD [click]>>
Consideram necesar ca si evenimentele sportive sa intre in categoria activităților recreative și educaționale pentru care se aplică cotă redusă de TVA.
Da de ce e necesar, ia. Cine a cerut? Care sunt evenimentele sportive care merită titlul ăla?Ce pula mea e cu vrăjeala asta de motivare în doi peri.
Singurul os aruncat e ăla cu pragul de pensie, înapoi la 4000 de lei, cum au discutat, pentru CASS. Că știu că ăla nu se aprobă, deși tata fumegă :)))). Fumegă degeaba că n-are cum protesta eficient.
misto. Dai un os ca sa aiba lumea de ce sa se enerveze si pe langa iti lasi baietii sa castige in continuare mult 🙂
Aceeași schemă rulată la infinit, indiferent de orice. Bă, și dacă intră România în incapacitate de plată azi, ăștia mâine tot aceleași malagambe le vor face. Nu e nimic real, nu e niciun bolojan salvator, nu e niciun nimic. Este fix aceeași muzică, același turbosistem, aceiași oameni în spate și doar puțin-puțin sub alte nume și fețe în față, dar în mare la fel. Mă amuză că l-au dat la o parte pe Burduja de la energie și golanul ăla mai făcea câte ceva util, lol. Aideplm. Nici nu mai contează dacă poate cineva să schimbe cineva. Ținta ar trebui… Read more »
vezi ma, daca io l-am ascultat pe Baselu si am plecat din tara, acum pot sa stau ca Iohanis sa ma uit cu ingrijorare si sa zic: ghinion.
Bine, daca se fute si dubla asta ND-Bolojan (nu prea are cum sa nu se futa, avand in vedere ca de fapt puterea e la psd) treaba e belita rau.
Mie imi place, totusi, consecventa astora de la PSD. Nici in ceasu al 12lea nu reusesc sa gandeasca diferit
De 30 de ani e tot bel8ta rau, numa ca se fereste lumea sa recunoasca. Tara e puscata, definitiv. Ce daca se poate sa fie si mai rau la anu?