NASA 2026: Suntem prea proști pentru secolul ăsta

Și un pic cam și pentru ăla trecut.

N-au zis ei așa, zic io, că îmi permit, că nu știți voi cine sunt eu?

Cu puțin noroc, lansează NASA racheta pentru Misiunea Artemis II săptămâna viitoare, dacă n-o fi glumă de 1 Aprilie, în care fac ei un ocol la Lună și se întorc acasă. Nu aselenizează, că nu e în ținta misiunii, că n-au mai făcut din ăstea demult și nu mai sunt obișnuiți.
Să le dea, bă, drumul pe lună și să-i lase acolo până se întoarnă cineva să-i ia, ce atâta!

Dar la anu, la anul trebuia să se suie iar pe Lună, cum s-au mai suit, acum 50 de ani, doar că n-au curaj, că nu-s gata, că trebuie să se mai joace capsula pe LEO. Au dat descope și au amânat pe sprintul următor Artemis IV. Că atunci!

Și te mai miri că una lume zice că aselenizarea a fost fake news. Când la aproape șaij’ de ani de la eveniment de coiești că să vedem cum și pe unde. Tre’ia să fie autostrăzi, până acuma, pe lună. Și hoteluri de 5 stele.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
4 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Doru Vlad
Doru Vlad
3 hours ago

Nu prea e așa. Ce nu zice NASA e ca au cam pierdut partea know-how și cam trebuie sa o ia de la zero. Plus ca atunci era obiectiv politic primordial deci toate resursele împinse acolo, acum e așa hai sa.o mai facem odată pentru că de ce nu!