Mai în glumă, mai în serios, problema asta cu Meningita B a devenit acută și nu mă pot ocupa de ea în UK. Nu până mai încolo la vară, oricum.
Gen am dat next-next pe pagina Boots de programare a vaccinurilor până mi-au dat ăia block și n-am găsit slot, oricum se terminaseră zilele programabile. Probabil că dacă nu rezolvăm până venim înapoi din RO, mergem undeva mai departe de zona de interes.


Prea rapid, prea furios.

Când zic acută zic că unul din copii se află la două persoane ( noduri, intersecții) distanță de meningită, iar ălea două persoane sunt gemene. Iar copilul îmbolnăvit cu care s-a intersectat persoana doi ( colegi) a murit.

Am sunat la Medlife în România ( de la mine din giudeț) și nu fac. Am sunat la o grămadă de policlinici din municipiu și nu fac, deși, pe hârtie vaccinul se găsește.
Am găsit cum să iau rețetă, că nu e OTC să-l cumperi așa de la marmacie și am găsit o clinică care mi-a promis că dacă vin cu vaccinul mi-l fac. Adică nu mie, la copii. Acuma să văd de unde vin cu vaccinul că necesită condiții de transport și ăla, nu e paracetamol sau antibiotic să-l iei în cutie.
UK vaccinează acum copiii împotriva Meningitei B, România nu, din câte știu. Problema e că e un ”gap” de vârste de copii care nu-s vaccinați și ghici ce, pe aceia îi afectează.
Mă rog, e puțin spus îi afectează.
Singura chestie daca vrei sa faci in romania e ca trebuie facut rapel din cate stiu – cam la o luna distanta.
Bexsero faci nu?
In uk nu poti face la privat vaccinul?
Conditii de transport sunt o geanta frigorifica cu gheata si tinut la frigider daca e cazul de asteptat cateva zile. Nu e mega special asa.
Asa am facut si eu cu vaccinul gardasil HPV ca si ala trebuia carat nush cum, tinut la frigider, facut intr-un anumit timp, chestii trestii. Sunat la Medlife si altii numai talente pe ei ca trimitere de la medic de familie, ca bla bla. Medicul de familoe prost si ala, nici nu stia ce-i ala, da nah in final mi-a dat o hartie cat sa ma duc la Farmacia Tei de la Plaza Romania (Bd. Timisoara) si mi-au zis aia vezi ca-l scoatem din frigider ai unde-l face? Da tanti…acum il trag pe vena peste drum, ma rog in corp,… Read more »